Past Performers at the Utah Arts Festival

Look who we’ve brought to the Utah Arts Festival over the years!

2016
Utah Symphony
Beats Antique
Slow Magic
The Phoenix Jazz & Swing Band w/ Jack Wood
Young Dubliners
Clarice Assad & Off the Cliff
Elvin Bishop's Big Fun Trio
Incendio
Jet Black Pearl
Cimarron
Sierra Hull
Mingo Fishtrap
Steep Canyon Rangers 

2015
Micky & the Motorcars
Karén Hakobyan
Erin Harpe & the Delta Swingers
Frank Vignola & Vinny Raniolo
Santa Fe & the Fat City Horns
Lena Prima
Jon Morrow
The Wild Coyotes
John Gorka
Royal Southern Brotherhood
Kruger Brothers & the Kontras Quartet
Rachel Lee Priday
Vaudeville Etiquette
The Lloyd Jones Struggle
Aurelio
Lil' Ed & The Blues Imperials
Sound Mass

2014
Ana Popovic
Angelique Kidjo
Australia's Strange Fruit
Blair Crimmins & The Hookers
Cee Cee James
Chris Robinson Brotherhood
Harper & Midwest Kind
Josiel Perez's AC Jazz Project
John McCutcheon
MarchFourth Marching Band
Mountain Heart
Vince & Mindi

2013
Jason Isbell
Portland Cello Project
African Showboyz
The Iguanas
Royal Bliss
Y La Bamba
Kenny Neal
Shovelman
Dennis Chambers & Grafiti
The SteelDrivers
The Sensations Soul Band
Ryan Innes

2012
Neko Case
James McMurtry
Mike Farris & The Roseland Rhythm Revue
Third World
Stooges Brass Band Parades
Curtis Salgado
Joe Jordan's Experiment
Bastard Sons of Johnny Cash
Oz Noy
TIZER featuring Karen Briggs
Sonny Bonoho
Chicago Afrobeat Project
The Pimps of Joytime
Blue Highway

2011
Ray LaMontagne
Brandi Carlile
Young Dubliners
Ronnie Baker Brooks
Kinetix
Maraca
Incendio
Del McCoury Band
Blame Sally
Big Sam's Funky Nation

2010
Cake
Cowboy Junkies
Michelle Shocked
Head for the Hills
Cadillac Sky
Cafe R&B
RonKat Freekbase Connect
Fareed Haque and the Flat Earth Ensemble

2009
Conor Oberst and the Mystic Valley Band
Deborah Coleman
Fabulous Flinderns w/ Matt Flinner
The Infamous Stringdusters
Lenny Pickett with the Crescent Super Band
That 1 Guy
Ruthie Foster
Vieux Farka Touré
Traveler

2008
Chicago Afrobeat Project
Michael Cleveland & Flamekeeper
Ani DeFranco
Javier Garcia
Indigenous
Janiva Magness
MASS Ensemble
Moreland & Arbuckle
Eric McFadden Trio with Bernie Worrell
Passafire
Chuck Prophet
Three Squared

2007
Angelique Kidjo
Kan’Nal
Kimberly Dark
Phillips, Grier & Flinner w/special Guest Herb Pedersen
Preservation Hall Jazz Band
Remedy Motel
Tommy Castro

2006
Kelley Hunt
Mike Miller Band
Remedy Motel
Ten Mile Tide
Sandra Tsing Loh & the Starlight Orchestra

2005
G Love & Special Sauce
Project Bandaloop
Charlie Musselwhite
Bonepony
Madeleine Peyroux
International Street Theatre Project
Yorga

2004
Brave Combo
Kaki King
Bettye LaVette
James McMurtry
The Trachtenburg Family Slideshow Players
Young Dubliners
Young & Rollins
International Street Theatre Project
Architects of Air
Bedlam Oz
The Checkerboard Guy
Lurk
Princesse Peluches

2003
James Cotton
Eric Ross
Orchestra Baobab
Donald “The Junkman” Knaak
International Street Theater Project
Green Fools Theatre Society
Professor Humbug’s Flea Circus
Strange Fruit
Teatro Pachuco

2002
The Robert Cray Band
Perla Batalla
The Guarneri Underground
Bakra Bata
Prosthetic

2001
The Dynatones
Brave Combo
Deborah Coleman
Perla Batalla
Laura Love
International Street Theatre Project
Die Audio Gruppe
Cirque de Flambe
Green Fools Theatre Society
Stickleback Plasticus
Michale Wolski
Kurt Wenner, Master Street Painter

2000
Shemekia Copeland
Susana Baca
Lavay Smith & Her Red-Hot Skillet Lickers
International Street Theatre Project
Green Ginger
Best of the Beaux Art Ball
L’Ensemble Karel
Compagnie Albedo
Robert Gilbert
Pink, Inc.
The Primitives
The Cashore Marionettes

1999
The Duke Robillard Band
Geno Delafose & French Rockin’ Boogie
Fruit
International Street Theatre Project: Big Nazo
Patti Smithsonian
Natalie Paruz
Faceination
Whalley Range All Stars
Theater Schrekel
Gregangelo
La Compangnie Des Quidams

1998
The Staple Singers
Dee Dee Bridgewater
Laura Love Band
Brand Mehldau
Perla Batalla
F’Loom
International Street Theatre Project
Bedlam Oz
The Sneakers
Bernard Massuir
Hokum Jeebs
Faceination
Bonami Drum & Dance
The Pedestrian Project

1997
Blind Boys of Alabama
Luther Allison
Michelle Shocked
Paul Dresher Ensemble
Modern Mandolin Quartet
Kurt Wenner, Master Street Painter

1996
The Mormon Tabernacle Choir
Laurie Anderson
Pamela Z
Street Sounds
Ben Harper
Pele Julu
Samba Mapangala & Orchestra Virunga

1995
Taj Mahal
Robben Ford & the Blue Line
Toby Twining Music
Amy Knoles
New Dance Order

1994
David Sanborn & Group
Turtle Island String Quartet
Jimmie Dale Gilmore
Tom Guralnick
Youssou N’Dour
Doug Varone & Dancers

1993
Tish Hinajosa
Ranch Romance
Zvi Gotheiner Dance Company
The Mighty Clouds of Joy
VINX 

1992
Mary Chapin-Carpenter
Charles Brown
Mahlathini & The Mahotella Queens
DanceBrazil

1991
Laurie Anderson
Laurie Lewis & Grant Street
American Tap Dance Orchestra w/ Brenda Buffalino
Hermeto Pascoal & Group
Bela Fleck & the Flecktones 

1990
The Anthony Davis Group
Art Lande
Lewitzky Dance Company
Katie Webster, the “Swamp Boogie Queen”

1989
Morton Subotnick & Joan LaBarbara
Brave Combo
Elaine Elias
Les Guirivoires

1988
Russ Freeman & the Rippingtons
Fattburger
Elisa Monte Dance Company
Daniel Lentz & Group

1987
Hunter Davis
Nanci Griffith
The Roches
Michael Brecker
James Scott

1986
The Yellowjackets
Ganelin Trio
The Nylons
Kronos Quartet
Queen Ida & The Bon Temps Zydeco Band
Lo Jai
Duck’s Breath Mystery Theater
Bruce Odland
Red Knuckles & Hot Rize
Junior Homrich
Skyline Drifters
Scott Johnson

1985
Tania Marie
Diedre McCalla
Philip Glass
Metamora

1984
MOMIX
The Bobs