Accessibility Tools

Utah Arts Festival

JUNE 28-30
Library Square



Donate

applelink
googlelink

man with dark curly hair with microphone

Literary Arts Performance

Enjoy the powerful world of words! With storytellers, comics, poets and more, our array of literary performances pack impact and inspiration.

WordFest Stage
Daily

Download The App!

app mockup

The Festival app is your one-stop digital guide to everything happening at the festival!

Download for iOS 
Download for Android

The Festival's literary arts program presents on literary readings and performances by local and regional literary talent with an emphasis on underrepresented voices and communities. Performers this year come from a variety of literary genres, including poetry, slam poetry, cowboy poetry, fiction, nonfiction, storytellers, hip-hop, and spoken word.

Schedule

Friday, June 28

WordFest Stage

  • 12:05pm Youri Young
  • 12:35pm Soul Stuf
  • 1:00pm Beyond the Neon Open Mic
  • 2:05pmRiver Wood
  • 2:35pm Jamera NaQuai
  • 3:05pm Alaina Noelle
  • 3:35pm Michelle Myers
  • 4:05pm Rick Writes
  • 4:35pm Jezuz
  • 5:05pm Ms. AyeVee
  • 5:35pm She Said Anthology Reading
  • 6:40pm Marilyn Melissa Salguero
  • 7:10pm Sammi Walker
  • 8:00pm Adult Individual Poetry Slam

Round Stage

  • 12:05pm Karl Behling, Storyteller
  • 3:00pm Alicia Sincera
  • 3:15pm K. Marzetta
  • 4:15pm Teddy Halford

Saturday, June 29

WordFest Stage

  • 12:05pm Artes De Mexico Reading
  • 1:00pm Salt City Open Mic
  • 2:05pm Ghost Poetry Show
  • 2:55pm Laura Ruiz
  • 3:25pm Masha Shukovich
  • 3:55pm Sam Ray
  • 4:25pm Tomi Simmons
  • 4:55pm Penehuro Williams
  • 5:30pm The Great Salt Lake Anthology Reading
  • 7:00pm Youth Individual Poetry Slam

Round Stage

  • 12:05pm Karl Behling, Storyteller
  • 3:00pm Alicia Sincera
  • 3:15pm K. Marzetta
  • 4:15pm Teddy Halford

Sunday, June 30

WordFest Stage

  • 12:05pm Iron Pen Reading
  • 1:10pm Plumas Colectiva BIPOC Open Mic
  • 2:15pm Plumas Colectiva
  • 3:05pm Poetic V
  • 3:35pm Michael A Jasso
  • 4:05pm Matthew L. Brown
  • 4:35pm Demetri Manabat
  • 5:05pm Paul Bliss
  • 5:35pm Aaliyah
  • 6:05pm Zachary Kluckman
  • 7:00pm Adult Individual Poetry Slam - Final Round
  • 8:30pm Team Poetry Slam 

Round Stage

  • 12:05pm Melva L Gifford
  • 1:15pm Griffin Peralta
  • 1:30pm Kreative Kenn
  • 3:45pm Trish Hopkinson

 

Program Sponsors

DStoneUtah Div Arts Museums 2024kutvkuersltribUtah Review

Keep up with the latest Festival news!